نمازجمعه بابل پرشکوهترین نمازجمعه مازندران

شنبه 31 تير 1391 کد خبر: 2334 [نسخه چاپی]
هم اکنون نیز  حضرت حجه الاسلام و المسلمین  حاج حس روحانی ،خلف صالح مرحوم آیت الله روحانی  که بعد از ارتحال والد بزرگوارشان سکاندار سنگر سیاسی و عبادی نظام دراین شهرهستند از موفق ترین ائمه جمعه کشور می باشندو همچون پدر ارزشمندشان این کانون عظیم معنوی را زنده نگه می دارند. ایرج نیازآذری

این  یادداشت که به مناسبت  پنجم مرداد سالروز تشکیل نمازجمعه  تنظیم شده است می کوشد تا زوایای  مهمترین سنگر سیاسی – الهی  کشور را ترسیم نماید. نمازجمعه  سنگر وحدت و پایگاه ترویج شعائر دینی و مذهبی  جمعه های هر هفته با حضور مومنان برگزار می شود . در نماز عبادی و سیاسی جمعه خطیب محترم به بیان مسائل دینی و اخلاقی و همچنین  طرح مشکلات  در عرصه های بین المللی  و داخلی می پردازد. نمازجمعه کانون حضور برادرانه و با شکوه مسلمانان است و این مناسبت  در امر تقویت یکدلی و صمیمت جامعه نقش بسزایی دارد. نمازجمعه بهترین فرصت برای جذب حداکثری می باشد و لذا طرح مباحث اختلاف انگیز از این تریبون بصلاح جامعه اسلامی  نخواهد بود. باتوجه حضور سلائق مختلف سیاسی درنمازجمعه از خطبای معزز جمعه انتظار می رود  وحدت را مدنظر قرار داده در تقویت صفوف  برادران دینی کوشا باشند.

علیرغم آنکه  در پنج بخش تابعه شهرستان بابل ( گتاب ، لاله آباد ، بندپی شرقی ، بابلکنار و بندپی غربی ) نمازجمعه برگزار می شود اما همچنان نماز جمعه شهرستان بابل با حضور فعالانه مردم انقلابی و ولایی  پرشکوهترین نماز جمعه استان مازندران است. نماز جمعه شهرستان بابل مثل تهران در صحن مقدس دانشگاه برپا می شود و این ویژگی  نمازچمعه بابل را متمایز ساخته  است. شهرستان دارالمومنین بابل  از دیرباز مهد عالمان و فضلای گرانقدری بوده که مشعل دار هدایت و ارشاد مردم  شدند. وجود چندین مدرسه علوم دینی ،  جلسات و هیات های مذهبی فعال ، مراکز مطالعات  اسلامی ، اسقرار دفاتر مراجع عظام  و روحانیون  سختکوش  موجب تقویت مبانی دینی جوانان این شهر و ترویج شعائر اسلامی و مذهبی   گردیده است.

نمازجمعه شهرستان بابل  باحکم حضرت امام خمینی رحمت الله  وبه امامت فقید سعید حضرت آیت الله روحانی  در محوطه دانشگاه صنعتی نوشیروانی  برپاشد و به همت نماینده  امام و رهبری و مشارکت ستودنی  مردم و خیرین  دین باور بابلی  مصلای با عظمت نمازجمعه در ضلع شمالی دانشگاه ساخته شد.

مردم استان مازندران و بخصوص نمازگزاران بابلی  خطبه های دلنشین و ملکوتی عارف وارسته  مرحوم آیت الله روحانی را بخاطر دارند. خطبه هایی که جوانان را به تقوی و دین داری دعوت می نمود و عامل حرکت بخشی برای حضور مردم در دفاع مقدس ،بازسازی ، مشارکت در امورخیریه ،  انجام فرائض دینی ، مشارکت سیاسی و ترویج شعائر مذهبی  بوده است.روضه های  حزون انگیز مرحوم روحانی در رثای اهلبیت  عصمت و طهارت  منویت خاصی به نمازجمعه می بخشیدو  نمازگزاران همچنان علاقمند به روضه های پیر فرزانه شمالند.

هم اکنون نیز  حضرت حجه الاسلام و المسلمین  حاج حس روحانی ،خلف صالح مرحوم آیت الله روحانی  که بعد از ارتحال والد بزرگوارشان سکاندار سنگر سیاسی و عبادی نظام دراین شهرهستند از موفق ترین ائمه جمعه کشور می باشندو همچون پدر ارزشمندشان این کانون عظیم معنوی را زنده نگه می دارند.  شیخ صریح الاکلام  نمازجمعه بابل بدون تعارف مشکلات و تنگناهای کشور را با صلابت مطرح می نماید وبرای بیان دغدغه های مردم  جدی می باشند. علیرغم اینکه امام جمعه سمت اجرایی ندارد اما حاج حسن روحانی با تمام قدرت و قوا مشکلات شهرستان را پیگیری می نماید. او پشتیبان  محکمی برای نمایندگان ،دستگاه های اجرایی و به عنوان پدر معنوی شهرستان  سنگ صبور سلائق و فعالان سیاسی ، اجتماعی و مذهبی  می باشد. ایرج نیازآذری